forum.esmasoft.com
Свежыя допісы

FAQFAQ  ПошукПошук   НаведвальнікіНаведвальнікі   СуполкіСуполкі   РэгістрацыяРэгістрацыя 
 НастаўленніНастаўленні   Увайсці і праверыць асабістыя паведамленніУвайсці і праверыць асабістыя паведамленні   УвайсціУвайсці 

Ангарская, Северный посёлок, район Автозавода
общественный транспорт городов Беларуси
На старонку Папяр.  1, 2, 3, 4  Наст.

Распачаць новую тэму   Адказаць у тэму    Спіс форумаў forum.esmasoft.com -> Дискуссионный клуб
Папярэдняя тэма :: Наступная тэма  
Аўтар Паведамленне
vadim_i_z
генератор трафика

bytrans

Далучыўся: 14.06.2004
Допісы: 8957
Адкуль: Минск, Добрые Мысли и Уборки

ДопісЗмешчанае: 28 Ліп 2011 10:34    Загаловак допісу: Адказаць з цытатай

Frank, я использую... Ещё, впрочем, говорят "поселок Подшипникового завода" или что-то типа того.
zapadnik, в обиходе и Мышку Мухлей называют. Увы-увы.

Фанат
водитель 1 класса

bytrans

Далучыўся: 25.04.2005
Допісы: 1510
Адкуль: г. Минск пр.Рокоссовского

ДопісЗмешчанае: 28 Ліп 2011 11:49    Загаловак допісу: Адказаць з цытатай

Цытата:
говорят "поселок Подшипникового завода" или что-то типа того.

"Шарики". Но это больше относится к квадрату Плеханова-Партизанский -Кулешова-речка
Вярнуцца да пачатку
Праглядзець звесткі Адаслаць асабістае паведамленне
Iкс
советник министра

bytrans

Далучыўся: 02.12.2005
Допісы: 20712
Адкуль: Менск, мкрн.Ангарская-2; Ліпкі

ДопісЗмешчанае: 28 Ліп 2011 23:57    Загаловак допісу: Адказаць з цытатай

1966 год, справа 2-х павярхоўкі на пачатку Ангарскай, больш нічога няма.

1976 год, ліхтары дажылі до канца 90-х

"N.R.M."
Вярнуцца да пачатку
Праглядзець звесткі Адаслаць асабістае паведамленне Адаслаць e-mail Наведаць сайт аўтара
володя
эксперт

bytrans

Далучыўся: 01.02.2004
Допісы: 1139
Адкуль: Минск, Уручье

ДопісЗмешчанае: 16 Жнв 2011 09:22    Загаловак допісу: Адказаць з цытатай

vadim_i_z пісаў(ла):
zapadnik, не с Вашим ником спрашивать :-D Западный поселок! Про Ванеева не скажу, но район Народной - 100%

"Западный поселок"-это частный сектор в р-не ул.Васнецова и Шишкина, раньше кольцо автобуса №42 так и называлось -"Западный поселок", р-н улиц Жданова (Жилуновича),Энергетической (Тухачевского) , Народной назывался "Шарики", таксисту всегда так говорили и он знал куда везти.
Более новые застройки квартал ул Васнецова-Партизанский пр-к-Ванеева собственного названия не имел, но уж не "Серебрянка" точно.
Вярнуцца да пачатку
володя
эксперт

bytrans

ДопісЗмешчанае: 16 Жнв 2011 09:36    Загаловак допісу: Адказаць з цытатай

vadim_i_z пісаў(ла):
У автозавода было три жилых поселка - Северный, Южный и Западный,названия получили они по расположению относительно автозавода.

Мама вспоминая где начала свою жизнь в городе, говорит:- мы жили на "Восточном", а это ул. Автозаводская-Одесская. "Западный" не имеет отношения к автозаводу.
Вярнуцца да пачатку
czyk
консультант

bytrans
 Участник ОТрыва

Далучыўся: 20.07.2004
Допісы: 568
Адкуль: Менск

ДопісЗмешчанае: 17 Жнв 2011 20:00    Загаловак допісу: Адказаць з цытатай

vadim_i_z пісаў(ла):
Dennis пісаў(ла):
Тюрягу вроде оттуда перевели в 80-е после того, как в ней случился бунт заключенных.
Насколько я знаю, там был пожар. Восстанавливать не стали.

Гм, там цяпер нейкая міліцэйская акадэмія ці штось такое, значыць такі аднавілі.
Вярнуцца да пачатку
Праглядзець звесткі Адаслаць асабістае паведамленне Наведаць сайт аўтара
vadim_i_z
генератор трафика

bytrans

ДопісЗмешчанае: 18 Жнв 2011 00:29    Загаловак допісу: Адказаць з цытатай

володя пісаў(ла):
"Западный" не имеет отношения к автозаводу.
А вас не удивляет, что наименование Западный носит поселок, находящийся на востоке города?
- Географически точкой отсчета для заводчан после войны служил МАЗ, рабочие завода были тогда основными жителями этого населенного пункта, – отвечает на мой вопрос начальник отдела по частным землевладениям УП «ЖРЭО Заводского района» Тамара Лукьянова.

володя
эксперт

bytrans

ДопісЗмешчанае: 10 Вер 2011 14:31    Загаловак допісу: Адказаць з цытатай

vadim_i_z пісаў(ла):
володя пісаў(ла):
"Западный" не имеет отношения к автозаводу.
А вас не удивляет, что наименование Западный носит поселок, находящийся на востоке города?
- Географически точкой отсчета для заводчан после войны служил МАЗ, рабочие завода были тогда основными жителями этого населенного пункта, – отвечает на мой вопрос начальник отдела по частным землевладениям УП «ЖРЭО Заводского района» Тамара Лукьянова.

Высказывание Лукьяновой, это скорее предположение чем факт. Как бывший житель этих районов могу сказать следующее. Западный поселок, это частный сектор , в 60-70 годы транспортной связи с МАЗом не имел, поэтому мало вероятно, что основу жителей составляли рабочие МАЗа.Квартал улиц Плеханова-Энергетическая-Жданова строился скорее всего для рабочих подшипникового завода. Хотя дом, в котором я жил с 1966г, строился рабочими автозавода, т.н. хозспособом.Что касается поселков МАЗа, то на западе к территории премыкал поселок, который назывался "Молодежный", а улица на которой я жил носила название 2-й Рабочий городок. Дома на улице были барачного типа, т.е строились на скорую руку для строителей, а затем и работников МАЗа. Для доставки рабочих на завод служил автобусный маршрут, который связывал два поселка "Южный" и "Молодежный", правда ходил всего один автобус. Думается , что над истоками названий "Северный поселок" и "Западный поселок" либителям истории придется покопаться глубже.
Вярнуцца да пачатку
<<DeF>>
диспетчер

bytrans

Далучыўся: 11.01.2009
Допісы: 3627
Адкуль: Минск / Владимир

ДопісЗмешчанае: 10 Вер 2011 17:56    Загаловак допісу: Адказаць з цытатай

Цытата:
Квартал улиц Плеханова-Энергетическая-Жданова

Подтверждаю, но условную границу от Плеханова продлил бы чуть ли не до Кулешова. Но там есть и исключения, например, от рессорного. Девятиэтажки вдоль проспекта - ведомственные. Например, 56/2 - министерство бытового обслуживания.

А в окнах пейзажи чужих городов...
Вярнуцца да пачатку
Праглядзець звесткі Адаслаць асабістае паведамленне Адаслаць e-mail
vadim_i_z
генератор трафика

bytrans

ДопісЗмешчанае: 10 Вер 2011 20:59    Загаловак допісу: Адказаць з цытатай

володя пісаў(ла):
Для доставки рабочих на завод служил автобусный маршрут, который связывал два поселка "Южный" и "Молодежный", правда ходил всего один автобус. Думается , что над истоками названий "Северный поселок" и "Западный поселок" либителям истории придется покопаться глубже.

Насчет автобуса - да:
АВТОБУС 21. Автозавод, Южный посёлок, Автозавод, Молодёжный поселок, Автозавод.
АВТОБУС 22. Автозавод, Могилевское шоссе, Алтайская ул., Северный поселок.
Так что с Северным особых проблем, кажется, нет, тут все более-менее единодущны.
А где территориально находился Южный поселок? Район Трудовой-Социалистической?

rst-paul
консультант

Далучыўся: 03.08.2006
Допісы: 204
Адкуль: Тучинка-Восток (ч-з Уборки)

ДопісЗмешчанае: 11 Вер 2011 01:10    Загаловак допісу: Адказаць з цытатай

vadim_i_z пісаў(ла):
А где территориально находился Южный поселок? Район Трудовой-Социалистической?

Нет. Южный поселок - судя по всему, полубарачное образование на месте нынешних корпусов МЗКТ и автобусного производства МАЗа. Я видел его изображение на плане 1964, когда обращался в Госкартгеоцентр.
В 1970 ЮП еще существовал, в 1977 - насколько помню (карты под рукой нет), - уже был снесен.
Если привязываться к cityinfo 2.8, ЮП - располагался на территории, которую занимают производственные корпуса, находящиеся западнее объекта с адресом Партизанский, 154. Часть дороги к ЮП сохранилась, - это проезд к автобазе и СТО, которые числятся по Социалистической 26 (автомобилисты, уверен, знают эту дорогу от метро Могилевская на горочку).
История строительства ЮП для меня остается не до конца ясной. Буду в ГКГЦ запрашивать со временем план 1954-55 года.
Вярнуцца да пачатку
vadim_i_z
генератор трафика

bytrans

ДопісЗмешчанае: 11 Вер 2011 09:56    Загаловак допісу: Адказаць з цытатай

Было у меня такое подозрение, но глубоко не копал. Это, стало быть?

(карта 1974 года)

Iкс
советник министра

bytrans

ДопісЗмешчанае: 11 Вер 2011 18:39    Загаловак допісу: Адказаць з цытатай

Гэта Сацыялістычная. Проста мапа крывая нейкая. Там усё старое у тым раёне, ну акрамя 12 павярховак.

"N.R.M."
Вярнуцца да пачатку
Праглядзець звесткі Адаслаць асабістае паведамленне Адаслаць e-mail Наведаць сайт аўтара
rst-paul
консультант

ДопісЗмешчанае: 12 Вер 2011 09:34    Загаловак допісу: Адказаць з цытатай

Iкс пісаў(ла):
Гэта Сацыялістычная. Проста мапа крывая нейкая. Там усё старое у тым раёне, ну акрамя 12 павярховак.

Яшчэ раз падкрэслю: Паўднёвы пасёлак - гэта зусім не Сацыялістычная. Кажучы пра Дзяржкартгеафонд, я маў на ўвазе ніяк не турыстычныя мапы, але сапраўдыя, тапаграфічныя, на якіх стан мясцовасці вызначаны вельмі дакладна. Улічваючы веды аб месцазнаходжанні сапраўднага Паўдневага пасёлку, мапа 1974 года перастае здавацца "крывой". Яна, як раз, даволі дакладна (але ж і схематычна) дае напрамак трасы да ўжо ўсімі забытага былога жылога раёну...
Вярнуцца да пачатку
rst-paul
консультант

ДопісЗмешчанае: 12 Вер 2011 11:18    Загаловак допісу: Адказаць з цытатай

vadim_i_z пісаў(ла):
Это, стало быть?

Да, это оно.
Вот, кстати, более конкретное указание (карта 1970 года):

1970 SudSiedlung.jpg
 Апісанне:
 Памер файла:  48.88 KB
 Прагледжана:  10369 раз(оў)

1970 SudSiedlung.jpg

Вярнуцца да пачатку
Iкс
советник министра

bytrans

ДопісЗмешчанае: 12 Вер 2011 11:20    Загаловак допісу: Адказаць з цытатай

Ну мы ж аб гэтай мапе вядзем гаворку. А тыя мапы года да 199* былі часта далёкія ад праўды. Вось тут ад Партызанскага да павароту гэта частка Сацыялістычнай, чамусці не злучаная з астатняй. А ніжэй там і зараз ёсць нешта такое кшталту праезда... там нейкая дрэваапрацоўчая вытворачасць і магчыма далей можна прасці, але аднаму там не вельмі прыемна хадзіць, таму ня ведаю. Не думаю, што гэты праезд - тая дарога, што ідзе ад метро на гару за МЗКТ. Чаму Шасэйная рэзка пераехала на усход :-| А на мапе 1970 зразумела, 21 ідзе на гару.

"N.R.M."
Вярнуцца да пачатку
rst-paul
консультант

ДопісЗмешчанае: 12 Вер 2011 23:30    Загаловак допісу: Адказаць з цытатай

Можа гэта i не прынцыпова для гэтае дыскусii, але я лiчу, што у 1974 годзе зусiм не Сацыялiстычная праваруч ад сквера пазначана...
На працягу свайго "жыццёвага цыклу" (у нашым выпадку з 1970 па ~1976) малюнкi мап (трасiроука вулiц) з года у год амаль супадалi. Дабаулялi толькi зноу з'явiушыяся элементы. Каб у гэтым пераканацца, звярнiце увагу на выявы вулiц Мичурына, Л.Чайiнай, зноу такi Шасейнай. Дзе у 1970 i у 1974 сквер з ДК МАЗ (пазначаны на схеме 1970)...

Увогуле, я б мапы Мiнска па малюнку трасiроукi вулiц умоуна падзялiу дзесцi так:
- да 1970 амаль кожная мапа арыгiнальная
- дзесцi с 1970, як раз да 1976 - першая стандартная схема вулiц (назавем яе "старая схема").
- здаецца, менавiта у 1976, калi акалiчнасцяу стала шмат (вось жа: прабiлi Новаю Нямiгу i знеслi драуляную "арцельна-гаражна-дабралюбаускую" Камароуку) мапу амаль цалкам перамалявалi. Таму з 1976 па 1988 - другая стандартная схема - ужо з МнКАД (умоуна - "новая схема").
- у сакавiку 1989 года выйшла апошняя "турыстычная схема" ужо з элементамi рэчаiснасцi. А 1990 годам датуецца ужо першы дакладны план горада (але ён з'явiуся у продажы у пасля 20 чэрвеня 1991 года).
//Дарэчы, хто памятае, - анекдатычным было тое, што у лютым 1991 на Мiнскай кнiжнай ярмарцы упершыню можна было набыць "Минск. Страницы жизни...", i з лютага па чэрвень 1991 года найбольш дакладную трасiроуку гiстарычных мiнскiх вулiц давала амаль дакладная мапа з кнiжкi З. Шыбека :-) //
Вярнуцца да пачатку
rst-paul
консультант

ДопісЗмешчанае: 12 Вер 2011 23:47    Загаловак допісу: Адказаць з цытатай

володя пісаў(ла):
Думается , что над истоками названий "Северный поселок" и "Западный поселок" либителям истории придется покопаться глубже.

На советских топографических картах 1950 гг. район автозавода, выдававшийся далеко на ю-в за пределы основной территории Минска, обозначался как "приг. Красное Урочище". От собственно Минска Кр.Урочище отделял лес (ныне - парк им. 50 лет...), а поселки возникали по окраинам именно Кр.Урочища. С городом автозавод слился лишь во 2-й половине 60-х гг. Поэтому мне кажется, что все же идея названий поселков - привязка по отношению к общественному центру тех мест у пересечения Могилевского шоссе и пр-та Кр.Партизан. Иными словами, названия имеют отношение к пригороду Красное Урочище вообще, а не именно к МАЗу, как к значимому производственному предприятию.
Вярнуцца да пачатку
Iкс
советник министра

bytrans

ДопісЗмешчанае: 12 Вер 2011 23:54    Загаловак допісу: Адказаць з цытатай

Цытата:
С городом автозавод слился лишь во 2-й половине 60-х гг.

А як жа хрушчобы ад Куляшова да Кабушкіна? Можа там і не было шчыльнай забудовы, але думаю года з 61-62 ужо такога разрыву паміж часткамі горада не назіралася. Вунь тройка тралейбус з 58 году хадзіла да Енісейскай.

"N.R.M."
Вярнуцца да пачатку
rst-paul
консультант

ДопісЗмешчанае: 13 Вер 2011 10:55    Загаловак допісу: Адказаць з цытатай

Там, увогуле, цікава атрымалася. У канцы 50-х горад за чыгункай да кар'ераў Шэйпічы (сённешні разабраны мост ж/д по Партызанскім) змяняўся дрыгвой даліны Сляпні. Вёска Будзілава...Злева - украпленні аўтарэмонтнага завода по Будзённага (дарэчы, даваенныя яшчэ дамы). Далей - да Пляханава - лес. Раён скрыжавання з Пляханава - пабудовы ~ 1945-47 гг. Ад Жданава да Куляшова з 1957 (здаецца) пачаў забудоўвацца адзін з першых мікрараёнаў. Першая (!) ў горадзе "хрушчоўка" збудавана менавіта тут. Паміж Куляшова і Кабушкіна яшчэ з даваенных часоў знаходзіцца вялізная ваенная частка. Можна, канешне, лічыць яе заселенай тэрыторыяй, але, улічваючы абмежаванасць доступа і рэжымнасць, да гарадзкіх земляў гэты пляц можна аднесці даволі ўмоўна. Пяціпавярхоўкі тут пачалі збудоўвацца, так, дзесці ў 1962-63 гадох. Вось тады і пачала знікаць умоўная мяжа паміж Урочышчам і самім горадам. Аб гэтым добра кажацца ў тлумачальнай запіске да генплана 1964 года (нажаль, бачыў толькі фрагменты, - сам генплан у БДАНТД з Мінскпраекта не перададзены, таму цалкам я з ім незнаёмы).
А тройка хадзіла да Енісейскай, так. Гэта і было адным з вырашэнняў транспартнай праблемы аддаленай часткі горада.
Вярнуцца да пачатку
Iкс
советник министра

bytrans

ДопісЗмешчанае: 13 Вер 2011 11:53    Загаловак допісу: Адказаць з цытатай

Цытата:
Ад Жданава да Куляшова з 1957 (здаецца) пачаў забудоўвацца адзін з першых мікрараёнаў.

два дома ля дома быта першыя панэльныя, 1957-58 гады. Глядзеў даклана - забыўся. І яны не хрушчоўкі, а паўсталінкі.
Я так разумею на месцы Рэсорнага заводу быў лес, як і на месцы тых прадпрыемстваў, што за ім. Бо будынкі даволі новыя. ЦЭЦ-3 была ўвогуле акружаная лесам з невялікім пасёлачкам двухпавярховак году 50-52 напэўна, частку адрамантавалі, частку адрамнатавалі знеслі. Хлебазавод напэўна года 48-50. А за ім усё новае (у параўнаньні Урочышчам) - 60-70-я.

"N.R.M."
Вярнуцца да пачатку
vadim_i_z
генератор трафика

bytrans

ДопісЗмешчанае: 13 Вер 2011 20:29    Загаловак допісу: Адказаць з цытатай

moderatorial
Для большей ясности дополнил название темы.

Dennis
генератор трафика

bytrans

Далучыўся: 24.08.2005
Допісы: 6681
Адкуль: Менск, в/г Уручча, Лясны Гарадок

ДопісЗмешчанае: 14 Вер 2011 10:53    Загаловак допісу: Адказаць з цытатай

Цытата:
ЦЭЦ-3 была ўвогуле акружаная лесам з невялікім пасёлачкам двухпавярховак году 50-52 напэўна

Насколько я знаю ТЭЦ-3 была запущена в эксплуатацию в 1972 году. Т.е. она видимо того же возраста, что и Рессорный завод.

rst-paul пісаў(ла):
vadim_i_z пісаў(ла):
Это, стало быть?

Да, это оно.
Вот, кстати, более конкретное указание (карта 1970 года):

rst-paul, а можете выложить куда-нибудь целиком эту карту 1970 года? Спасибо заранее :-)
Вярнуцца да пачатку
Iкс
советник министра

bytrans

ДопісЗмешчанае: 14 Вер 2011 19:30    Загаловак допісу: Адказаць з цытатай

ЦЭЦ 1949 году недзе. Там велмі стары будынак, які зараз адрамантавалі, бежавы. Быў чырвонай цэглы.

"N.R.M."
Вярнуцца да пачатку
vadim_i_z
генератор трафика

bytrans

ДопісЗмешчанае: 14 Вер 2011 21:01    Загаловак допісу: Адказаць з цытатай

ТЭЦ-3 запущена в 1951 году.
Паказаць допісы:   
Распачаць новую тэму   Адказаць у тэму    Спіс форумаў forum.esmasoft.com -> Дискуссионный клуб Гадзінны пояс: UTC + 3
На старонку Папяр.  1, 2, 3, 4  Наст.
Старонка 2 з 4

Перайсці:  
Вы не можаце распачынаць тэмы
Вы не можаце адказваць на допісы
Вы не можаце рэдагаваць свае допісы
Вы не можаце выдаляць свае допісы
Вы не можаце галасаваць у апытаннях
Вы не можаце прымацоўваць файлы
Вы можаце cпампоўваць файлы