forum.esmasoft.com
Свежыя допісы

FAQFAQ  ПошукПошук   НаведвальнікіНаведвальнікі   СуполкіСуполкі   РэгістрацыяРэгістрацыя 
 НастаўленніНастаўленні   Увайсці і праверыць асабістыя паведамленніУвайсці і праверыць асабістыя паведамленні   УвайсціУвайсці 

Руки прочь от двухэтажного Минска
общественный транспорт городов Беларуси
На старонку Папяр.  1, 2, 3, 4, 5, 6  Наст.

Распачаць новую тэму   Адказаць у тэму    Спіс форумаў forum.esmasoft.com -> Дискуссионный клуб
Папярэдняя тэма :: Наступная тэма  

Считаете ли вы что двухэтажную сталинскую застройку нужно сохранить?
Да
43%
 43%  [ 24 ]
Нет
14%
 14%  [ 8 ]
Частично
41%
 41%  [ 23 ]
Усяго прагаласавала : 55

Аўтар Паведамленне
Влад М
консультант

bytrans

Далучыўся: 21.11.2008
Допісы: 326

ДопісЗмешчанае: 11 Ліп 2011 10:06    Загаловак допісу: Руки прочь от двухэтажного Минска Адказаць з цытатай

Двухэтажная сталинская застройка - это, всё таки, история, и трогать её нельзя, чтобы потом не жалеть. Она тоже создаёт атмосферу города. В Минске и так мало старых зданий. Я никогда не поверю, что новые районы негде строить
(Двухэтажная застройка есть в районах Тракторный завод, Велозавод, Петровщина)

Апошні раз рэдагаванае: Влад М (11 Ліп 2011 10:19), усяго рэдагавалася 1 раз
Вярнуцца да пачатку
Праглядзець звесткі Адаслаць асабістае паведамленне Yahoo Messenger
Iкс
советник министра

bytrans

Далучыўся: 02.12.2005
Допісы: 20722
Адкуль: Менск, мкрн.Ангарская-2; Ліпкі

ДопісЗмешчанае: 07 Крс 2017 21:13    Загаловак допісу: Адказаць з цытатай

Koridorow, да хрэн з ім лепей у панэльку 82 года чым у гэтай кануры. Тут ніякі КР нічога не дасць, гэтыя праекты самы мінімалістычны мінімум.

"N.R.M."
Вярнуцца да пачатку
Праглядзець звесткі Адаслаць асабістае паведамленне Адаслаць e-mail Наведаць сайт аўтара
LDE
консультант

bytrans

Далучыўся: 24.01.2012
Допісы: 850
Адкуль: Минск

ДопісЗмешчанае: 07 Крс 2017 22:25    Загаловак допісу: Адказаць з цытатай

Флигель для слуг в помещичьих усадьбах лучше выглядел.
Вярнуцца да пачатку
Праглядзець звесткі Адаслаць асабістае паведамленне
Megaloman
водитель 2 класса

bytrans

Далучыўся: 25.09.2008
Допісы: 900
Адкуль: Minsk

ДопісЗмешчанае: 08 Крс 2017 16:16    Загаловак допісу: Адказаць з цытатай

Iкс пісаў(ла):

зноў смачней у такім гаўнадоме жыць (гэта не сталінка, а мінімалістычная хрушчоба ўжо), чым у новым.. ну ну...

вы ошиблись, гавнадомы имеют не менее 10 этажей
Вярнуцца да пачатку
Iкс
советник министра

bytrans

ДопісЗмешчанае: 08 Крс 2017 17:14    Загаловак допісу: Адказаць з цытатай

http://domofoto.ru/photo/78635/
звычайны М464, толькі ў тры паверхі, дрэнна? У ім хоць кватэры норм, а не гэтыя кануры з кухнямі па 4 метры і гаваннамі.

"N.R.M."
Вярнуцца да пачатку
Праглядзець звесткі Адаслаць асабістае паведамленне Адаслаць e-mail Наведаць сайт аўтара
Koridorow
генератор трафика

bytrans

Далучыўся: 30.01.2013
Допісы: 8667
Адкуль: Сельгаспасёлак

ДопісЗмешчанае: 08 Крс 2017 19:38    Загаловак допісу: Адказаць з цытатай

Ну я жыву ў 464 якраз 1977 года пабудовы. Дому ўжо 40 год, капрамонту няма і, пэўна, столькі ж не будзе. Трубы, праводка, вокны ў пад'ездзе, ліфт - усё гнілое. Калі ліфт спраўляецца (а гэта з-за яго ўзросту адбываецца даволі часта), то крокам марш на 8 паверх. Не кажу ўжо пра ацяпленне ў сценах, якое вуліцу грэе.
Таму калі ў такі дом пераязджаць, то яшчэ трэба рыхтаваць пару-тройку кілабаксаў на капітальны рамонт, бо цяпер усё платнае, акрамя замены магістралак. У тым ліку і ўцяпленне сцен звонку, якія прамярзаюць.
Я разумею, каб яшчэ ўсе савецкія панелькі праз капрамонт прайшлі (1991+25=2016), а так што?? Шыла на мыла?
Вярнуцца да пачатку
Iкс
советник министра

bytrans

ДопісЗмешчанае: 08 Крс 2017 21:20    Загаловак допісу: Адказаць з цытатай

Koridorow, дык вось у гэтых доміках тое ж+херовыя кватэры.
Цытата:
Я разумею, каб яшчэ ўсе савецкія панелькі праз капрамонт прайшлі (1991+25=2016)

гэта не патрэбна, мой дом 1990 і яму не патрэбны КР як і бальшыні 83-2017 гадоў. Я бываў у той самая як твая панэлька 75 году і 79-га. Усё добра, цёпла, ажно спякотна. І батарэі там жа і не абшыты фасад. Тут індывідуальна.

"N.R.M."
Вярнуцца да пачатку
Koridorow
генератор трафика

bytrans

ДопісЗмешчанае: 08 Крс 2017 21:28    Загаловак допісу: Адказаць з цытатай

Ага, затое маё дзяцінства прайшло пры тэмпературы ўзімку +13-+16, вечных прастудах, цвілі з-за 100% вільготнасці на сценах з-за таго, што сцены прамярзалі. Летам яшчэ было нармальна, а з кастрычніка па красавік - глабальнейшы трындзец.
10 год (з 1993 па 2003 гады) дзяўбалі ўсіх, каб уцяплілі ці далі дазвол на вынас батарэй. Батарэі вынесці - "ніпаложанапраектам", уцяпліць - "грошай няма, але вы там трымайцеся". Камісіі з райвыканкама, ЖРЭА Савецкага раёна хадзілі да нас як у госці.
Толькі ў 2003 годзе ўцяплілі. Праца па смеце каштавала, як зараз памятаю, 14 мільёнаў рублёў. Па тым курсе - 7 штук долараў.
І вуаля - тэмпература ўзімку зараз 22-23, вільготнасць - 50-60. Цяпер да, ок. Але якой цаной?
==
КР усё роўна патрэбны. Тыя ж трубы 25-ку адслужылі, як і ліфт. Гэтыя тэрміны не са столі ж узялі. Праўда, калі ўстаноўлены 2 ліфты ў 12-павярховым пад'ездзе на 36 кватэр (як на Мележа 4), то працяглы прастой аднаго з іх адчуваецца не так, як 1 ліфта ў 9-павярховым пад'ездзе на 54 хаты))
Вярнуцца да пачатку
Iкс
советник министра

bytrans

ДопісЗмешчанае: 08 Крс 2017 21:59    Загаловак допісу: Адказаць з цытатай

Koridorow, гэта праблемы канкрэтнага дома, ёсць і адносна новыя, якія абшылі з-за гэтага, гэта не праблема планіровак і іншага.
Цытата:
Гэтыя тэрміны не са столі ж узялі

З той жа столі, як і хрушчоўкі на 25 год некалі. Рабіць трэба па стане, а не па тэрміне. Праз 5 дык 5 год, 30 дык 30.

"N.R.M."
Вярнуцца да пачатку
Koridorow
генератор трафика

bytrans

ДопісЗмешчанае: 08 Крс 2017 22:03    Загаловак допісу: Адказаць з цытатай

Да ну. Два дамы. Усходняя 54 і Усходняя 52. Па 54 хаты ў кожным пад'ездзе (9х6). Здавалі ў адзін дзень - 26 сакавіка 1977 года. Ліфты запускалі ў чэрвені 1977 года. У 2009-2012-м у першым прайшоў капітальны рамонт, другі застаўся з індзейскай нацыянальнай хатай.
А ўсё проста - на Усходняй 54 жыве важная шышка са сталічных цепласетак гы!
Я да чаго - вось выпхнуць з двухпавярховіка ў такую панельку, як мая (бо там, дзе не было капрамонту, кватэры крыху танней, а для забудоўшчыка галоўнае што? Правільна, грошы), але зробяць гэта ўлетку, калі праблем мізэр. А калі весялуха пачнецца ўзімку, то будзе позна.

І будзе, як у Галіча:
Цытата:
Надо и того купить, и сего купить,
А на копеечки-то вовсе воду пить,
А сырку к чайку или ливерной -
Тут двугривенный, там двугривенный,
А где ж их взять?!
Вярнуцца да пачатку
Iкс
советник министра

bytrans

ДопісЗмешчанае: 08 Крс 2017 22:29    Загаловак допісу: Адказаць з цытатай

Koridorow, праблемы гэтых дамоў на ўзроўні ўвогуле трываласці, а не плюс-мінус тэмпературы. Проста ў гэтых 2 павярхоўках (што мы ведаем па Сталетава, дзе такія ж фавэллы) жывуць хітражопенькія людзі, які прапісалі па 10 чалавек у 1,5 пакаёўку.
І яшчэ раз прашу не блытаць са сталінкамі Асмолаўкі ці МТЗ (хаця іа МТЗ хапае фавэлл, толькі не 61 года, а 51). Ну зрабілі КР некалькім на Радыяльнай, а потым знеслі і нічога не будуюць. І да чаго было грошы выкідаць? Дык там хоць нешта сталінскае было, а тут? Не шкада ўвогуле.

"N.R.M."
Вярнуцца да пачатку
vadim_i_z
генератор трафика

bytrans

Далучыўся: 14.06.2004
Допісы: 8957
Адкуль: Минск, Добрые Мысли и Уборки

ДопісЗмешчанае: 12 Крс 2017 21:18    Загаловак допісу: Адказаць з цытатай

Спадчына і грамадзянская супольнаць. Тры кварталы, тры гісторыі
18 апреля 2017 г. в 19:00 gallery.TUT.BY пр.Дзержинского, 57, 9 этаж
Цытата:
Новая сустрэча пройдзе ў некалькі незвычайным фармаце.
У гэты раз будзем дыскутаваць пра лёс трох гістарычных кварталаў Мінска. Паўночны завулак - квартал, які ахоўваецца дзяржавай, паступова музеефікуецца, але не мае актыўнага жыцця. Кварталы Асмалоўкі - месца, дзе актыўныя жыхары і акаляючыя грамадскія арганізацыі робяць кварталы жывымі, праводзяць розныя мерапрыемтсвы, даследванні... але якое пакуль напалову абаронена ад трансфармацый. Трактарагорад - раён які шукае выйсце, які прыцягвае сваёй прыгажосцю, але не мае юрыдычнай падтрымкі для абароны сваёй гістарычнай адметнасці. Розныя кварталы, розныя сітуацыі, але аднолькавая праблема: як знайсці баланс між важнасцю захавання спадчыны і ўмовамі сучаснасці, неабходнасцю эканамічнага развіцця, між інтарэсамі мясцовай супольнасці, цывільнага грамадства, актывістаў і дзяржаўнымі структурамі.
Як і чым жывуць гістарычныя кварталы Паўночнага завулка, Трактаразаводскага пасёлка, кварталы Старажоўкі 1945-1950 або шмат каму вядомая Асмалоўка. Аб чым мараць гэтыя месцы і чаго прагнуць іх жыхары... Пра ўсё гэта мы пагаворым на сустрэчы.
Нашымі прамоўцамі будуць:
Наталля Гермацкая, Раман Абрамчук, Андрэй Новік, Таццяна Пятрова.
Каментаваць кожную сітуацыю будзе спецыяльна запрошаны эксперт, кампетэнтны ў пытаннях грамадскага развіцця і аховы гісторыка-культурнай спадчыны. Хто гэта будзе - сюрпрыз. Аб гэтым даведаецеся на сустрэчы. Шчыра запрашаем.

Koridorow
генератор трафика

bytrans

ДопісЗмешчанае: 14 Крс 2017 09:40    Загаловак допісу: Адказаць з цытатай

Вось, дарэчы, у тэму дыскусіі пра знос 2-павярховак.
Цытата:
В редакцию пришло письмо: читатель, который назвался Виктором, рассказал, что дом, где он живет в приватизированной квартире, признан ветхим. Здание идет под снос — на его месте построят новый дом. Его переселяют: взамен собственного жилья — в арендное. И это Виктору кажется несправедливым.

Читать полностью: https://realty.tut.by/news/money/539214.html
Цытата:
— По действующему законодательству, если гражданину принадлежит на праве собственности жилое помещение, находящееся в многоквартирном или блокированном жилом доме, признанном не соответствующим санитарным и техническим требованиям и непригодным для проживания (либо аварийным, грозящим обвалом и т.д.), ему полагается именно так называемое арендное жилье. И денежная компенсация.

Гэта проста геніяльная схема.
1. Прыходзіць бабло ў выглядзе забудоўшчыка.
2. Паколькі бабло патрэбна заўжды, то дом тут жа прызнаецца непрыдатным для пражывання.
3. Усе задаволены: і забудоўшчык, і той, хто выдаў дазвол на знос і будаўніцтва.
4. У пройгрышы хто? Той, хто ў 2-павярховіку жыў. Паколькі па законе на бабло разводзяць ужо яго. Колькі там арэнднае жыллё каштуе штомесяц?
Вярнуцца да пачатку
Iкс
советник министра

bytrans

ДопісЗмешчанае: 14 Крс 2017 13:22    Загаловак допісу: Адказаць з цытатай

Адвакат ужо школу скончыла?
А што перашкаджае за кампенсацыю набыць нешта? Зразумела ніхто не дасць 100к, але не горшы клапоўнік можна, калі так падабалася там жыць, як некаторым. А думаю нават і хрушчоўку можна.

"N.R.M."
Вярнуцца да пачатку
Koridorow
генератор трафика

bytrans

ДопісЗмешчанае: 15 Крс 2017 06:31    Загаловак допісу: Адказаць з цытатай

Дык хай сам забудоўшчык і прадстаўляе розныя варыянты, якія могуць жыхароў 2-павярховікаў задаволіць, а могуць і не. Гэта выключна яго праблемы, што ён тут хоча бабла накасіць.
Вярнуцца да пачатку
Iкс
советник министра

bytrans

ДопісЗмешчанае: 15 Крс 2017 15:41    Загаловак допісу: Адказаць з цытатай

Іх задаволіць толькі кожнаму з 20 прапісаных па 2 пакаёўцы ў цэнтры.

"N.R.M."
Вярнуцца да пачатку
Koridorow
генератор трафика

bytrans

ДопісЗмешчанае: 16 Крс 2017 17:45    Загаловак допісу: Адказаць з цытатай

Ну дык і чапаць не трэба. Хай жывуць як хочуць. І так ужо ў Нягумавым шчыльнасць насельніцтва большая за шанхайскую. Гэта яшчэ з улікам конскіх прамзон.
Вярнуцца да пачатку
Маакс
контролер

bytrans

Далучыўся: 29.08.2014
Допісы: 2065
Адкуль: Менск, Дамброўка-6

ДопісЗмешчанае: 14 Чэр 2017 12:26    Загаловак допісу: Адказаць з цытатай

Гэта капец, таварышы...
http://nn.by/?c=ar&i=192392
Вярнуцца да пачатку
Koridorow
генератор трафика

bytrans

ДопісЗмешчанае: 14 Чэр 2017 12:32    Загаловак допісу: Адказаць з цытатай

Што тут сказаць?
Цытата:
Бабки вместо берез шелестят над страной,
Мерседесы да девки-огонь...

©
Вярнуцца да пачатку
Iкс
советник министра

bytrans

ДопісЗмешчанае: 14 Чэр 2017 13:15    Загаловак допісу: Адказаць з цытатай

12 павярхоўка ўвогуле ад нейкі.

"N.R.M."
Вярнуцца да пачатку
Dennis
генератор трафика

bytrans

Далучыўся: 24.08.2005
Допісы: 6688
Адкуль: Менск, в/г Уручча, Лясны Гарадок

ДопісЗмешчанае: 14 Чэр 2017 14:16    Загаловак допісу: Адказаць з цытатай

особенно учитывая как здания в 5-6 этажей превращаются в башни по 12 этажей возле парка Горького...
Это пиздец.

LDE
консультант

bytrans

Далучыўся: 24.01.2012
Допісы: 850
Адкуль: Минск

ДопісЗмешчанае: 14 Чэр 2017 21:36    Загаловак допісу: Адказаць з цытатай

Возможно, я недостаточно образован по части архитектуры и мировой художественной культуры, в частности не понимаю тонкого юмора про черного негра Малевича, но рискну заявить, что единственное сравнение, которое вызывает этот квартал - заплесневелый пионерский лагерь для потомков советских генералов.
Вярнуцца да пачатку
Koridorow
генератор трафика

bytrans

ДопісЗмешчанае: 14 Чэр 2017 21:41    Загаловак допісу: Адказаць з цытатай

LDE, а нічога, што гэта першы ў Мінску квартал, які быў забудаваны па тыповых праектах?
Тое, што на яго забілі і не рамантавалі дамы - гэта іншая справа. Ну дык і панелькі ў ваколіцах ДС Кунцаўшчына за 40 год стануць такімі ж страшнымі без рамонту :-D
Вярнуцца да пачатку
Iкс
советник министра

bytrans

ДопісЗмешчанае: 14 Чэр 2017 21:47    Загаловак допісу: Адказаць з цытатай

Гэта не першы, ён такі ж першы як дальнія кварталы МТЗ і МАЗ. Але раён можно было рэканструяваць у добрае жытло.

"N.R.M."
Вярнуцца да пачатку
Dennis
генератор трафика

bytrans

Далучыўся: 24.08.2005
Допісы: 6688
Адкуль: Менск, в/г Уручча, Лясны Гарадок

ДопісЗмешчанае: 15 Чэр 2017 09:04    Загаловак допісу: Адказаць з цытатай

Осмоловка ценна тем, что это во-первых целостный участок характерной послевоенной застройки, во-вторых почти в центре - т.е. имеет туристический потенциал, в-третьих она гармонично соседствует с соседними кварталами сталинок и дореволюционной застройки (возле Аливарии).
Если ее сломают и влепят некий сторожевский пассаж на два квартала (читай здоровенный ТЦ) - то я лично очень сомневаюсь, что сие будет иметь туристическую или архитектурную ценность и точно не будет гармонировать с соседней застройкой. Хотя конечно надо увидеть проект.
Я бы делал реконструкцию квартала по типу троицкого - ремонт существующих домов, добавить во дворах малоэтажные корпуса, частично первые этажи перевести в нежилой фонд, сохранить озеленение. Может получиться неплохая зона для прогулок. Троицкое в 70ые тоже было гнилым заплесневелым кварталом, но хватило ума не ломать.

Droog_Andrey
гуру

bytrans
 Участник ОТрыва

Далучыўся: 10.01.2005
Допісы: 1626
Адкуль: Весь Минск

ДопісЗмешчанае: 15 Чэр 2017 09:23    Загаловак допісу: Адказаць з цытатай

http://greenbelarus.info/articles/14-06-2017/para-achunyac-ad-getaga-vandalizmu-syargey-hareuski-pra-myarkuemy-znos-asmalouki

по теме Осмоловки.

Паказаць допісы:   
Распачаць новую тэму   Адказаць у тэму    Спіс форумаў forum.esmasoft.com -> Дискуссионный клуб Гадзінны пояс: UTC + 3
На старонку Папяр.  1, 2, 3, 4, 5, 6  Наст.
Старонка 4 з 6

Перайсці:  
Вы не можаце распачынаць тэмы
Вы не можаце адказваць на допісы
Вы не можаце рэдагаваць свае допісы
Вы не можаце выдаляць свае допісы
Вы не можаце галасаваць у апытаннях
Вы не можаце прымацоўваць файлы
Вы можаце cпампоўваць файлы