forum.esmasoft.com
Свежыя допісы

FAQFAQ  ПошукПошук   НаведвальнікіНаведвальнікі   СуполкіСуполкі   РэгістрацыяРэгістрацыя 
 НастаўленніНастаўленні   Увайсці і праверыць асабістыя паведамленніУвайсці і праверыць асабістыя паведамленні   УвайсціУвайсці 

Руки прочь от двухэтажного Минска
общественный транспорт городов Беларуси
На старонку 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Наст.

Распачаць новую тэму   Адказаць у тэму    Спіс форумаў forum.esmasoft.com -> Дискуссионный клуб
Папярэдняя тэма :: Наступная тэма  

Считаете ли вы что двухэтажную сталинскую застройку нужно сохранить?
Да
43%
 43%  [ 24 ]
Нет
14%
 14%  [ 8 ]
Частично
41%
 41%  [ 23 ]
Усяго прагаласавала : 55

Аўтар Паведамленне
Влад М
консультант

bytrans

Далучыўся: 21.11.2008
Допісы: 337

ДопісЗмешчанае: 11 Ліп 2011 10:06    Загаловак допісу: Руки прочь от двухэтажного Минска Адказаць з цытатай

Двухэтажная сталинская застройка - это, всё таки, история, и трогать её нельзя, чтобы потом не жалеть. Она тоже создаёт атмосферу города. В Минске и так мало старых зданий. Я никогда не поверю, что новые районы негде строить
(Двухэтажная застройка есть в районах Тракторный завод, Велозавод, Петровщина)

Апошні раз рэдагаванае: Влад М (11 Ліп 2011 10:19), усяго рэдагавалася 1 раз
Вярнуцца да пачатку
Праглядзець звесткі Адаслаць асабістае паведамленне Yahoo Messenger
Iкс
советник министра

bytrans

Далучыўся: 02.12.2005
Допісы: 21021
Адкуль: Менск, мкрн.Ангарская-2; Ліпкі

ДопісЗмешчанае: 11 Ліп 2011 10:10    Загаловак допісу: Адказаць з цытатай

У Пятроўшчыне няма такіх домікаў. Лічу трэба захаваць асобныя кварталы, такія, як Сталетава, Розы Люксембург, паўночная частка пасёлку МАЗ для меня асабіста каштоўнасці не ўяўляюць, можа і памыляюся.

"N.R.M."
Вярнуцца да пачатку
Праглядзець звесткі Адаслаць асабістае паведамленне Адаслаць e-mail Наведаць сайт аўтара
Влад М
консультант

bytrans

ДопісЗмешчанае: 11 Ліп 2011 10:15    Загаловак допісу: Адказаць з цытатай

Р. Люксембург - это тоже Петровщина
Iкс
советник министра

bytrans

ДопісЗмешчанае: 11 Ліп 2011 10:17    Загаловак допісу: Адказаць з цытатай

Гэта хучэй Грушаўка. Пятроўчына на Сямашкі, была на Алібегава пакуль не знеслі.

"N.R.M."
Вярнуцца да пачатку
Праглядзець звесткі Адаслаць асабістае паведамленне Адаслаць e-mail Наведаць сайт аўтара
Лёлик
наше всё

bytrans

Далучыўся: 23.08.2006
Допісы: 13896
Адкуль: Mинск

ДопісЗмешчанае: 11 Ліп 2011 10:43    Загаловак допісу: Адказаць з цытатай

Без капитального ремонта эта красота нафиг не нужна.
Я прожил в сталинке 8 лет.
Больше меня в такое жить не тянет. Минусов гораздо больше, чем плюсов.
Вярнуцца да пачатку
Праглядзець звесткі Адаслаць асабістае паведамленне
Влад М
консультант

bytrans

ДопісЗмешчанае: 11 Ліп 2011 11:11    Загаловак допісу: Адказаць з цытатай

Лёлик, вопрос не в этом, капремонт - это само собой.
Лёлик
наше всё

bytrans

Далучыўся: 23.08.2006
Допісы: 13896
Адкуль: Mинск

ДопісЗмешчанае: 11 Ліп 2011 14:57    Загаловак допісу: Адказаць з цытатай

Вопрос именно в этом.
Это физически устаревший, находящийся в аварийном состоянии жилой фонд.
Либо ремонт, либо снос. Других вариантов нет. Сносить и строить заново дешевле.
Вярнуцца да пачатку
Влад М
консультант

bytrans

ДопісЗмешчанае: 11 Ліп 2011 15:41    Загаловак допісу: Адказаць з цытатай

Именно это говорили, когда сносили старую Немигу
Вярнуцца да пачатку
Дедушка
консультант

bytrans

Далучыўся: 29.11.2005
Допісы: 868

ДопісЗмешчанае: 11 Ліп 2011 21:59    Загаловак допісу: Адказаць з цытатай

Я уже писал в теме про Хрущевки - не вижу смысла вообще что-то в плановом порядке сносить. Особенно для строительства безликого жилья.
Нормальный вариант когда сносят под конкретные проекты. Например на Либкнехта выкупили два домика, снесли, на их месте построили современное жилье.
На мой взгляд это нормальный эволюционный путь. А у нас какие-то идиотские планы - если сносить то все и сразу...
Ну и сто раз писал - не понимаю зачем уплотнять застройку в городе. Чай не на Манхеттоне живем, вокруг есть вроде земля...
Вярнуцца да пачатку
plashchynski
молчун

Далучыўся: 12.07.2011
Допісы: 9
Адкуль: Минск

ДопісЗмешчанае: 13 Ліп 2011 01:38    Загаловак допісу: Адказаць з цытатай

Против сноса, снося эти здания мы лишаем город своей архитектурной изюминки. Минск славится своей сталинской архитектурой, наследие это конечно мрачноватое, но уж лучше такое, чем вообще никакого. Взять например Осмоловку, прекраснейшее место, где чувствуешь себя как-то особенно. Зачем ее сносить? Неужели мало места для бетонно-стекляных писюнов? Хватает же пустырей в относительной близости к центру.
Вярнуцца да пачатку
Dennis
генератор трафика

bytrans

Далучыўся: 24.08.2005
Допісы: 6979
Адкуль: Менск, в/г Уручча, Лясны Гарадок

ДопісЗмешчанае: 13 Ліп 2011 11:48    Загаловак допісу: Адказаць з цытатай

Iкс пісаў(ла):
У Пятроўшчыне няма такіх домікаў. Лічу трэба захаваць асобныя кварталы, такія, як Сталетава, Розы Люксембург, паўночная частка пасёлку МАЗ для меня асабіста каштоўнасці не ўяўляюць, можа і памыляюся.

Вопрос в том, что построят на месте сносимых зданий. Если будет как в северной части поселка МАЗ, где на месте бараков влепили 4 стандартные 19-этажки - то ну нафиг. Бараки, конечно - это совсем не лучше 19-этажек. Но и 4 19-этажки посреди частного сектора диковато смотрятся.
К тому же эти 19-этажки построены на очень высоком месте поэтому их еще и видно из любой точки "приМАЗовской" части Заводского района и Северного поселка и даже видно с Могилевского шоссе начиная от Сосен.
По мне так пусть лучше будет старая застройка в виде 1-2-3-4 этажных домов, чем очередная КГ. Бараки конечно можно и нужно было снести, но на их месте хотелось бы видеть хотя бы 5-и этажные дома, а не 19-и этажки в чистом поле.

А вообще северная часть автозаводского поселка - это на редкость запущенная территория. Куча неасфальтированных улиц, полуразрушенные бараки, много неухоженных участков. За Одесской улицей начинается промышленная застройка. За улицей Пржевальского пустырь-полуболото, на котором теперь еще и нарыты ямы после перекладки коллектора.
Вярнуцца да пачатку
Влад М
консультант

bytrans

ДопісЗмешчанае: 13 Ліп 2011 22:19    Загаловак допісу: Адказаць з цытатай

Кстати нашёл репортаж про Осмоловку
Вярнуцца да пачатку
alinka16
молчун

Далучыўся: 06.03.2011
Допісы: 6

ДопісЗмешчанае: 26 Ліп 2011 12:38    Загаловак допісу: Адказаць з цытатай

Эти особнячки скоро будут за огромные деньги выкупать, но их все-равно надо сохранить!
Alex Digger
летописец

bytrans
 Участник ОТрыва

Далучыўся: 24.01.2005
Допісы: 4818
Адкуль: Incopolis Diggers

ДопісЗмешчанае: 06 Ліс 2013 17:51    Загаловак допісу: Адказаць з цытатай

Вот, пожалуй, самая подходящая тема для статьи.

Цытата:
Деревянные бараки в Минске живее кирпичных домов

Двухэтажные деревянные бараки довоенной постройки по-прежнему стоят в центре города, в них живут люди и из окон глядят на возводимые многоэтажки. Некоторые из них давно пора бы снести. Зато другие бараки достойны того, чтобы стать музейными экспонатами. TUT.BY разыскал по городу последние деревянные двухэтажки.

http://news.tut.by/society/373756.html
Вярнуцца да пачатку
Праглядзець звесткі Адаслаць асабістае паведамленне Наведаць сайт аўтара
beppi
консультант

bytrans

Далучыўся: 17.08.2011
Допісы: 396

ДопісЗмешчанае: 24 Сак 2015 09:51    Загаловак допісу: Адказаць з цытатай

я считаю, что хотя бы Осмоловку надо бы оставить, эти районы освежают Минск своим видом, а их дворы превратились в цветущие сады. И что хорошего будет вместо них - мапидовские панельки или убогие стекляшки - а ведь в минске и так полно убогости - Логойский тракт например, площадь Якуба Коласа, Машерова на отрезке до Куйбушева, участки, где нет ни дерева, все какое-пыльное и серое...
Вярнуцца да пачатку
Alex Digger
летописец

bytrans
 Участник ОТрыва

Далучыўся: 24.01.2005
Допісы: 4818
Адкуль: Incopolis Diggers

ДопісЗмешчанае: 24 Сак 2015 12:58    Загаловак допісу: Адказаць з цытатай

beppi, все надо оставить. Но новый мэр уже сказал "нет".
Вярнуцца да пачатку
Праглядзець звесткі Адаслаць асабістае паведамленне Наведаць сайт аўтара
Iкс
советник министра

bytrans

ДопісЗмешчанае: 24 Сак 2015 14:03    Загаловак допісу: Адказаць з цытатай

А тым часам вымер Маладзёжны пасёлак. Яшчэ адзін квартал будзе стаяць пустым гадамі.
Цытата:
площадь Якуба Коласа

0_0

"N.R.M."
Вярнуцца да пачатку
Koridorow
генератор трафика

bytrans

Далучыўся: 30.01.2013
Допісы: 9045
Адкуль: Сельгаспасёлак

ДопісЗмешчанае: 24 Сак 2015 19:52    Загаловак допісу: Адказаць з цытатай

Iкс, там жа адзін дом заставаўся жывы яшчэ ў студзені, няўжо і яму капец?
Цытата:
и так полно убогости - Логойский тракт

А што на ім убогага? Наадварот, зялёненькі... пакуль. Ну ёсць хрушчоўкі ў ЗЛ, праўда.
Вярнуцца да пачатку
beppi
консультант

bytrans

Далучыўся: 17.08.2011
Допісы: 396

ДопісЗмешчанае: 24 Сак 2015 21:12    Загаловак допісу: Адказаць з цытатай

мне не нравятся кирпичные многоэтажки покрытые плиткой на логойском тракте...
Вярнуцца да пачатку
Koridorow
генератор трафика

bytrans

ДопісЗмешчанае: 24 Сак 2015 21:25    Загаловак допісу: Адказаць з цытатай

beppi, гэта далёка не самы горшы варыянт у параўнанні з жахам на Авангарднай ці пакоцанымі часам хрушчамі на Арлоўскай або шэрымі панелькамі на Прытыцкага ці Ціміразева. Канешне, Лагойка - не ансамбль у канцы Партызанскага, але добра і тое, што ёсць.
Вярнуцца да пачатку
Iкс
советник министра

bytrans

ДопісЗмешчанае: 24 Сак 2015 21:44    Загаловак допісу: Адказаць з цытатай

Таксма амаль вымер квартал на Клумава/Чабатарова дзе згарэлы дзетсад. У некаторых доміках жылая 1-2 кватэры.
А дзе на Ціміразева такія панэлькі???
Я разумею шкада нармальных домікаў, але на Сталетава, часткова на МТЗ, на МАЗе шмат такога жаху, у які можна было перасяляцца толькі з зямлянак. Можаце зазірнуць у кінутыя домікі, там не кватэры, а сабаччы кануры з драўлянымі перакрыццямі.

"N.R.M."
Вярнуцца да пачатку
Koridorow
генератор трафика

bytrans

ДопісЗмешчанае: 24 Сак 2015 21:51    Загаловак допісу: Адказаць з цытатай

Iкс, я пра даўжэзныя "кітайскія сцены", якія адносяцца да вул Лесі Украінкі. Яны ж на Ціміразева таксама выходзяць. Ну праўда, збольшага яны там не шэрыя, выбачаюся, але і прыгажунамі назваць іх не выпадае.
Цытата:
там не кватэры, а сабаччы кануры з драўлянымі перакрыццямі.

Іх агульны сярэдні метраж 270-280, калі верыць шыльдам. Дзелім на 8 кватэр і атрымліваецца чуць менш за 35 м на кватэру мінус лесвічная пляцоўка. Нягуста. Як бы цяпер назвалі - "студыі".
Дарэчы, а на колькі год закладваўся рэсурс у 2-павярховікаў?
Таксама вымер дом 11 па Станіслаўскага, а вось з Станіслаўскага 13 - незразумела. З параднага боку (каля Стралковай) як быццам бы закінуты, але з боку двара святло на другім паверсе бачыў узімку некалькі разоў confused
Вярнуцца да пачатку
Iкс
советник министра

bytrans

ДопісЗмешчанае: 24 Сак 2015 23:14    Загаловак допісу: Адказаць з цытатай

На Украінкі звычайныя 9 павярхоўкі, якія нічым не адрозніваюцца ад усіх іншых. Хаця б жоўтыя.
Я не ведаю які рэсурс, але баюся бальшыня гэтых серый часовае жытло. Уявіце, нават адносна прыгожыя з фасада сталінкі на Аўтазаводскай - з драўлянымі перакрыццямі и падобна не было КР. Увогуле ў бальшыні домікаў МАЗа не было рамонтаў апошнія год 25 дакладна, і не прадбачыцца. Калі нехта думае, што захаваюцца пасёлкі 2-х павярховікаў, вы вялікія аптымісты. У лепшым выпадку пакінуць 70-75% МТЗ, там дзе зрабілі капрамонты (і тое не факт, што усе), можа ў нейкім выглядзе Асмалоўка, асобныя, болей чалавечыя, квартальчыкі МАЗа, магчыма ў нейкім выглядзе Жылуновіча/Пляханава. Думаю праз нейкі час пачнуць вырашаць і па Велазаводу.
Рэканструкцыя дамоў меней 3-х паверхаў амаль спынілася.
Да, амаль вымер раёнчык Гастэлла.

"N.R.M."
Вярнуцца да пачатку
Titanic
графоман

bytrans

Далучыўся: 17.12.2011
Допісы: 2564
Адкуль: Минск, Красный Бор

ДопісЗмешчанае: 24 Сак 2015 23:57    Загаловак допісу: Адказаць з цытатай

Цытата:
а ведь в минске и так полно убогости

Обычный ех-СССРовский город: более-менее симпатичные центральные проспекты и бескрайние панельные гетто вне центральной части города. В Минске хоть бараков почти нет, и то хорошо. ;-)

генератор трафика

bytrans

Далучыўся: 24.08.2005
Допісы: 6979
Адкуль: Менск, в/г Уручча, Лясны Гарадок

ДопісЗмешчанае: 25 Сак 2015 00:51    Загаловак допісу: Адказаць з цытатай

Цытата:
Уявіце, нават адносна прыгожыя з фасада сталінкі на Аўтазаводскай - з драўлянымі перакрыццямі и падобна не было КР.

В поселке МАЗа КР не было нигде. Вот на Сурикова у товарища был КР в двухэтажке года 3-4 назад - но перекрытия оставили деревянные. Поменяли окна, трубы, подкрасили. Но конструкции старые оставили. Ну там кстати вполне сносное состояние.
Вообще в поселке МАЗа кварталы 2-3-4 этажек еще более-менее приличные. Адъ творится в частном секторе. Там просто трущобы местами как в Средней Азии похоже.
Цытата:
Калі нехта думае, што захаваюцца пасёлкі 2-х павярховікаў, вы вялікія аптымісты.

Проблема в том что многие поселки нельзя вот так взять и сровнять с землей. Там везде старое жилье перемешано с административными зданиями, учебными заведениями и т.п. Которые просто так взять и вынести невозможно. Вот даже бараки на Котовского - те что заняты институтом управления никто ж и не трогает. А в итоге на кусках влепили 19-этажные башни, а в комплексе район нельзя реконструировать. Под массированную индустриальную застройку интересно забирать более-менее свободный от застройки район. А тот же район МАЗа по нечетной стороне - внутри засели институт управления, стадион, пара ССУЗов, дальше частный сектор который проблема снести всегда + рельеф аццкий. По четной стороне - хлебзаводик, тоже ССУЗы, театр, приорбанк, налоговая, еще административные здания некие по лизы чайкиной. 9-12 этажки с новым детсадом. Эпизодически что-то можно сносить и замещать новыми домами - но никто делать этого думаю не хочет. Поэтому старые кварталы сохранятся долго в силу просто невозможности тотального сноса.
Такие районы как осмоловка еще интересны застройщикам, потому что это однородный квартал жилых домов. А в четный квартал возле МАЗа имхо просто никто никогда не полезет в этот лабиринт.
Могу поспорить что через 30 лет на Лизы Чайкиной или Трудовой практически все те же дома и будут стоять.

Цытата:
эти районы освежают Минск своим видом, а их дворы превратились в цветущие сады
по сравнению с руинами горизонта освежают. Но дворы на сады слегка не тянут. Они просто заросли абы чем.
Мое мнение за Осмоловку - район оставить - но его надо реконструировать а-ля как Троицкое. Дома починить, местных бабок не выселять с большего, но первые этажи с окнами на куйбышева или богдановича все-таки очистить - я вообще не понимаю как там жить можно с магистралью в 10 метрах от окна? во дворы построить что-нибудь под 50ые годы как под старину в троицком построили. Не заведения конечно, а то им бабки жизни не дадут - но и не илитнае жилье. Под аренду сдавать культурно-досуговым организациям - например в цехах горизонта по соседству одних школ танцев больше десятка уже.

Цытата:
а ведь в минске и так полно убогости - Логойский тракт например, площадь Якуба Коласа
А площадь Якуба Коласа то чем не угодила????? По-моему вообще самая человеческая площадь на всем проспекте. На самой площади нормальный сквер, фонтаны, за филарой сквер, за ЦУМом сквер. На площади некий а-ля архитектурный ансамбль и симметрия присутствуют. Транвайчек романтичный ми-ми-ми...

Цытата:
Iкс, я пра даўжэзныя "кітайскія сцены", якія адносяцца да вул Лесі Украінкі.

Где вы там стены нашли??? На Лесю выходит Х-образный разноуровневый дом, потом один среднедлинный из нескольких корпусов желтый 9-этажный, потом 12-этажные кирпичные столбики. Серость и китайские стены - это на авениду маршала Рокоссовского вам надо в готичный шедевр советской архитектуры. Или на современную его копию в каменносранске. Веснянка - это на редкость сбалансированный и разнообразный район.

Паказаць допісы:   
Распачаць новую тэму   Адказаць у тэму    Спіс форумаў forum.esmasoft.com -> Дискуссионный клуб Гадзінны пояс: UTC + 3
На старонку 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Наст.
Старонка 1 з 8

Перайсці:  
Вы не можаце распачынаць тэмы
Вы не можаце адказваць на допісы
Вы не можаце рэдагаваць свае допісы
Вы не можаце выдаляць свае допісы
Вы не можаце галасаваць у апытаннях
Вы не можаце прымацоўваць файлы
Вы можаце cпампоўваць файлы